Czym się różni kredyt od pożyczki?

Czym się różni kredyt od pożyczki?

Niejednokrotnie można się spotkać z sytuacją, gdy pojęcia kredyt i pożyczka są stosowane zamiennie, ale warto pamiętać, że w praktyce oznaczają całkowicie inne rzeczy.

Chociaż w obu przypadkach chodzi o pożyczkę od banku lub firmy finansowej, to różnice pomiędzy pożyczką a kredytem są ogromne.

Czym jest pożyczka?

Pożyczkę od kredytu odróżnia przede wszystkim to, że jeżeli ma się odpowiednią zdolność kredytową i bank zgodzi się pożyczyć klientowi pieniądze, to tak naprawdę nikogo nie interesuje co się z nimi zrobi. Dla banku ważne jest jedynie to, aby raty za pożyczkę były płacone w terminie. Nikt więc nie musi się tłumaczyć, po co potrzebne mu są dodatkowe środki, co w niektórych sytuacjach może mieć duże znaczenie dla klientów.

Czym jest kredyt?

Całkowicie inaczej wygląda to w przypadku kredytu, który zawsze udzielany jest po to, aby klient mógł zrealizować konkretny cel. Przykładem może być kredyt hipoteczny, który udziela się na zakup nieruchomości lub kredyt ratalny – w takim przypadku wskazuje się przedmiot, który chce się kupić.

Jak widać różnice pomiędzy kredytem a ratami są duże i chociaż część osób stosuje je zamiennie, to w celu uniknięcia problemów lepiej jest dobierać słowa prawidłowo. Inaczej bowiem bank lub firma udzielająca pożyczek zareaguje na prośbę klienta, który będzie chciał uzyskać pożyczkę niż na kogoś, kto w przypadku podobnych potrzeb będzie prosił o ofertę na kredyt. W tym pierwszym przypadku od razu bowiem widać, że dana osoba jest obeznana w temacie finansów.

2 thoughts to “Czym się różni kredyt od pożyczki?”

Dodaj komentarz