Zazwyczaj nie zwraca się szczególnej uwagi na zużycie energii przez poszczególne sprzęty do momentu, w którym wysokość rachunku będzie nieprzyjemnym zaskoczeniem dla domowników.

Trudno jest czasami wówczas znaleźć główną przyczynę wysokich opłat za energię, dlatego też najlepiej podejść do tego na spokojnie i po prostu postarać się oszczędzać ją tam, gdzie przynosi to największe efekty.

Regularne gaszenie świateł

Chociaż w przypadku nowych energooszczędnych żarówek nie pobierają one aż tak dużo energii, to jednak przy większej ilości zapalonych świateł w skali całego roku może to generować wysokie opłaty. Skoro więc nikt nie przebywa w danym pomieszczeniu, to nie ma żadnego sensu, aby płacić za zapalone przez cały czas światła. Gaszenie za sobą świateł jest więc najprostszym, ale też bardzo skutecznym sposobem na oszczędzanie energii.

Wymiana sprzętów i urządzeń domowych

Takie urządzenia i sprzęty jak lodówki, piekarniki elektryczne można obecnie znaleźć w bardzo dobrych klasach efektywności energetycznej, co przekłada się na to, że urządzenie zużywa później mniej prądu. Jeżeli więc ktoś często nastawia zmywarkę lub korzysta z piekarnika, a ma on już swoje lata, dobrze jest sprawdzić czy przypadkiem nie stanowi to źródła wysokich rachunków za energię i w razie potrzeby pomyśleć o zakupie nowych sprzętów.

Jak widać oszczędzanie energii nie musi być uciążliwe dla domowników, aby przyniosło widoczne efekty. Takie tematy warto natomiast poruszać z dziećmi, dzięki czemu w dorosłym życiu będą wiedziały jak postępować, aby nie przepłacać za prąd.


2 Komentarze

Marta · 28 czerwca 2018 o 20:15

Moje dziecko już pilnuje świateł 🙂

Tomasz · 5 sierpnia 2018 o 15:23

Dla mnie to strata czasu takie szukanie oszczędności na siłę.

Dodaj komentarz