Prowadzenie domowego budżetu do najlepszy sposób na to, aby wyszukać wszystkie wydatki, które są zbędne, a jednocześnie generują każdego miesiąca duże straty.

Czasami łatwo można zapomnieć o tym ile wydaje się na kawę podczas zakupów, słodycze lub inne rzeczy, z których tak naprawdę można bez żadnego problemu zrezygnować.

Własny budżet domowy

Pierwszym krokiem do prowadzenia budżetu powinno być wybranie formy w jakiej będzie się go spisywało. Wybór jest naprawdę duży, gdyż można korzystać zarówno z tradycyjnej kartki i długopisu, arkuszu typu Excel lub specjalnej aplikacji, którą można używać w oknie przeglądarki lub zainstalować w telefonie. Obecnie nawet niektóre banki umożliwiają analizowanie budżetu z odpowiednim podzieleniem wszystkich wydatków na poszczególne kategorie, dzięki czemu każdy może sprawdzić ile na przykład kosztuje go utrzymanie samochodu, a ile wydaje na przyjemności.

Niezależnie od podjętej decyzji w kwestii rozpisywania wydatków warto również poświęcić w każdym tygodniu przynajmniej kilkanaście minut na to, aby zaplanować wydatki na kolejne dni. Warto w tym celu wygospodarować sobie określone kwoty i starać się ich nie przekraczać. Jeżeli więc ustali się, że na wydatki związane z autem nie przeznaczy się więcej jak dwieście złotych, to nie można później przekroczyć tej kwoty.

Comiesięczne planowanie wydatków

Planując natomiast budżet domowy na cały następny miesiąc można od razu obliczyć ile będzie się miało pieniędzy do wykorzystania, co pozwoli zacząć oszczędzać.


2 Komentarze

Michał · 5 lipca 2018 o 14:18

W pracy zajmuję się finansami firmy a w domu domowymi 🙂

Filip · 17 sierpnia 2018 o 12:01

Moja narzeczona nie chce niestety.

Dodaj komentarz