Dążenie do niezależności finansowej to cel wielu osób.

W praktyce jednak niewiele osób dobrze rozumie to określenie, bo tak naprawdę gdyby chodziło wyłącznie o możliwość rzucenia pracy, to mogłoby sobie na to pozwolić sporo różnych osób.

Niezależność finansowa w praktyce

Tego typu niezależność można rozumieć jako osiągnięcie wystarczających pieniędzy do tego, aby nie trzeba było się zmuszać do wykonywania pracy, której się nie lubi. Niektórym osobom osiągnięcie niezależności finansowej zajmuje nawet kilkadziesiąt lat, a inni potrafią to zrobić w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy. Wiele też zależy od szczęścia i podjęcia trafionych decyzji w kluczowych momentach. Jeżeli jednak uda się to zrobić, to nie można zapominać, że nawet zgromadzenie sporych oszczędności nie sprawi, że automatycznie będzie się na nich zarabiało. Kluczowe jest zainwestowanie posiadanych pieniędzy w sensowny sposób, który pomoże cieszyć się dodatkowymi odsetkami.

Pomnażanie kapitału

Uważa się, że młode osoby mogące sobie pozwolić na ryzyko i mające przed sobą jeszcze wiele lat pracy powinny wybierać bardziej ryzykowne inwestycje, gdyż w przypadku straty uda im się ją odrobić. Starsze osoby powinny natomiast zapewnić sobie bezpieczną przyszłość, więc w ich przypadku lepiej unikać inwestycji o wysokim ryzyku i skupić się na tych, które dadzą mniejszy procent, jednak będzie on gwarantowany. Każdy jednak powinien samodzielnie podjąć ostateczną decyzję związaną z inwestowaniem, aby w przypadku ewentualnych strat nie obwiniać doradców.


2 Komentarze

Tomek · 12 lipca 2018 o 12:50

Dla mnie to nierealne.

Karolina · 17 września 2018 o 08:09

Mój kuzyn już ją osiągnął.

Dodaj komentarz