Szukając odpowiedzi na pytanie o to kiedy najlepiej zacząć oszczędzać na emeryturę można spotkać się z różnymi opiniami.

Zdaniem niektórych odpowiedni wiek to trzydziesty, a nawet czterdziesty rok życia. Inni natomiast uważają, że już od pierwszej wypłaty powinno się odkładać przynajmniej niewielki procent zarobków i trzymać go na przyszłość. W praktyce jednak bezpieczniej jest zacząć jak najszybciej, bo dzięki temu uda się bez zbędnych wyrzeczeń odłożyć większą kwotę. Takie pieniądze można próbować dodatkowo pomnożyć poprzez różnego rodzaju inwestycje, jednak przy pieniądzach odkładanych na emeryturę specjaliści radzą unikać niepotrzebnego ryzyka. Zarobienie kilkudziesięciu procent na ryzykownych akcjach może wydawać się kuszące, ale warto zastanowić się nad tym co będzie jeżeli inwestycja okaże się złym posunięciem.

Gdzie trzymać pieniądze?

Trzymając natomiast pieniądze na emeryturę na dobrych kontach oszczędnościowych i lokatach można cieszyć się mniejszym, ale za to pewnym zyskiem. Uzbierane pieniądze nie będą wówczas narażone na straty, co tak naprawdę jest dla wielu osób dużo ważniejsze niż potencjalny zysk. W końcu przy odkładaniu na emeryturę chodzi tak naprawdę o zapewnienie sobie odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa. Oprócz wspomnianych kont i lokat można jeszcze rozważyć rozwiązania typu IKE lub IKZE. Mają one naprawdę wiele zalet, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej jest zapoznać się ze szczegółami umowy. Niewątpliwą zaletą jest w ich przypadku brak konieczności regularnego wpłacania.


2 Komentarze

Robert · 28 sierpnia 2018 o 05:03

Ja inwestuję w IKE.

Paweł · 6 września 2018 o 16:01

My oszczędzamy od ślubu.

Dodaj komentarz