Jeżeli doszło do nieplanowanego remontu, awarii auta lub w rodzinie pojawiła się jakaś trudna sytuacja, konieczne może się okazać sięgnięcie po oszczędności.

Zgodnie jednak ze statystykami, Polacy nie myślą o zgromadzeniu oszczędności. Częściej natomiast decydują się na kredyty, przez co ostatecznie tracą duże pieniądze. Jeżeli więc nie ma się żadnej gotówki na przysłowiową czarną godzinę, to najlepiej już teraz zacząć ją gromadzić.

Oszczędzanie na niepotrzebnych wydatkach

Najprościej jest zacząć oszczędzać poprzez rezygnację z rzeczy, które są niepotrzebne. Warto przyjrzeć się prenumeratom różnych gazet oraz wszystkim usługom, za które płaci się regularnie. Czasami nie korzysta się z jakiegoś pakietu dodatkowych kanałów, a innym razem niepotrzebnie kupuje książki, które nieprzeczytane lądują na półce.

Dużo można również zaoszczędzić na jedzeniu. Na szczęście nie chodzi o odmawianie sobie dobrej żywności, tylko o unikanie kupowania gotowych obiadów. Przygotowanie ich w domu wspólnie z rodziną to nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu, ale też koszt takiego posiłku będzie nieporównywalnie niższy.

Oszczędzanie na kupowaniu ubrań

Często też wydaje się dużo pieniędzy na ubrania. Zamiast więc kupować je wtedy, gdy w sklepach pojawiają się nowe kolekcje, wystarczy poczekać kilka miesięcy (a czasami zaledwie kilka tygodni), aby kupić te same rzeczy po dużo niższych cenach. W dodatku w praktyce rzadko kiedy nosi się wszystkie posiadane ubrania, więc może warto przemyśleć czy zakup kolejnej bluzki ma sens?

Jeśli twoja sytuacja jest naprawdę trudna, możesz zgłosić się do ośrodków pomocy społecznej w celu przedstawienia swojej sytuacji – być może pomogą ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.


2 Komentarze

Stefan · 29 sierpnia 2018 o 17:43

Można też pożyczyć od bliskich.

Bogumił · 20 września 2018 o 19:09

Staram się odkładać część wypłaty.

Dodaj komentarz