Za zakupem własnego mieszkania przemawia wiele czynników.

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że wynajmowanie jest całkowicie pozbawione sensu z powodów ekonomicznych. Wystarczy zresztą samodzielnie obliczyć to na przykładzie kwoty, jaką co miesiąc płaci się za wynajem. Wartość tą należy przemnożyć przez dwanaście miesięcy i następnie przez liczbę lat, w których wynajmuje się mieszkanie. Czasami ludzie nie są świadomi, że zamiast płacić co miesiąc około tysiąca złotych za wynajem i dokładać jeszcze kilkaset złotych na czynsz, mogą samodzielnie kupić mieszkanie na kredyt, a comiesięczne koszty związane z jego utrzymaniem z pewnością nie będą wyższe niż wysokość wcześniejszych opłat.

Dobra historia kredytowa

W uzyskaniu kredytu niewątpliwie pomocna jest dobra historia kredytowa. Jeżeli ktoś nigdy nie miał żadnych rat ani kredytów, to raczej nie ma co liczyć na udzielenie go w kwocie, która wystarczy na zakup mieszkania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć brać drobne sprzęty na raty i następnie regularnie je spłacać. Z czasem pomoże to uzyskać odpowiednią zdolność kredytową.

Unikanie płatności kartą

Na kilka miesięcy przed udaniem się do banku z prośbą o przygotowanie oferty kredytu hipotecznego warto zrezygnować z płacenia kartą. Takie transakcje są później dokładnie analizowane przez doświadczonych analityków bankowych, dlatego najlepiej wybierać pieniądze w bankomacie i płacić gotówką.

Ostatnią rzeczą o jaką warto zadbać jest odłożenie pieniędzy na wkład własny. Im będzie on wyższy, tym łatwiej będzie uzyskać pożyczkę. Warto również rozejrzeć się za programami wspierającymi młode rodziny – np.: program mieszkanie dla młodych.


2 Komentarze

Krystyna · 16 września 2018 o 05:53

Czasami jednak wynajem jest chyba lepszy.

Hubert · 25 września 2018 o 16:03

Dobrze jest wybrać kredyt, który można nadpłacać.

Dodaj komentarz