Powodem, dla którego wiele prób prowadzenia budżetu domowego kończy się niepowodzeniem jest złe podejście do tego zagadnienia.

W praktyce bowiem nie warto komplikować sobie życia i zbyt szczegółowo planować wszystkich wydatków, szczególnie jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w takich sprawach. Łatwo wówczas zapomnieć o jakiejś kategorii wydatków i dla niektórych osób jest to zniechęcające do dalszego planowania budżetu.

Czy warto planować budżet?

Jest to natomiast doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce w sposób odpowiedzialny zarządzać pieniędzmi. Budżet powinny robić wszystkie osoby i to niezależnie tego ile w danym momencie zarabiają. Osobom z małymi zarobkami budżet pozwoli zaplanować wszystko w taki sposób, aby nie zabrakło im pieniędzy na najważniejsze potrzeby. Z kolei w przypadku osób z większą pensją budżet umożliwi im obliczenie jaką kwotą będą dysponowali pod koniec miesiąca, co ułatwi podjęcie decyzji o ewentualnych inwestycjach.

Jak spisać budżet?

Planując budżet warto na początek zacząć od policzenia najważniejszych wydatków, czyli rzeczy z których nie da się zrezygnować i które muszą zostać opłacone w pierwszej kolejności. Są to przede wszystkim zakupy jedzenia, opłacenie czynszu oraz innych rachunków, spłata raty kredytu i uregulowanie pozostałych zobowiązań finansowych. Dopiero po opłaceniu tych rzeczy można pozostałą kwotę przypisać do takich kategorii wydatków jak przyjemności, oszczędności, prezenty dla bliskich osób, nieplanowane wydatki czy też inne istotne cele.


2 Komentarze

Maciek · 17 września 2018 o 00:00

Zaraz siadam i zaczynam planować.

Teresa · 25 września 2018 o 19:41

Kiedyś próbowałam, ale szybko odpuściłam.

Dodaj komentarz