Jeżeli ktoś posiada odłożoną jakąś kwotę pieniędzy, to nie musi się przejmować nieplanowanymi wydatkami.

Pozwala to cieszyć się o wiele większym komfortem i jednocześnie daje poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli na przykład dojdzie do sytuacji, w której trzeba będzie nagle dysponować większa ilością gotówki, to wówczas można skorzystać z odłożonych oszczędności.

Podstawy oszczędzania

Niektórzy twierdzą, że nie mają żadnych oszczędności ponieważ zarabiają za mało. Takie tłumaczenie nie ma jednak żadnego uzasadnienia, bo z każdej kwoty można odłożyć jakiś niewielki procent. Nawet jeżeli nie będą to wysokie sumy, to z czasem pozwolą uzbierać naprawdę spore kwoty. Doliczając do tego oprocentowanie lokat lub obligacji można po latach cieszyć się naprawdę dużymi oszczędnościami. Dzięki temu nie trzeba się będzie martwić takimi sytuacjami jak pojawienie się nieplanowanych wydatków, które osobom bez żadnych oszczędności potrafią całkowicie zaburzyć stan finansów. Ratowanie się pożyczkami nie jest natomiast opłacalne z jednego prostego powodu – zawsze są one oprocentowane, przez co oddaje się więcej niż wynosiła kwota pożyczki. Gdyby natomiast ktoś skorzystał z własnego budżetu, to nie musiałby się tym martwić i nie straciłby na odsetkach.

Lokowanie oszczędności

Ze wszystkich sposobów lokowania oszczędności trzymanie ich w domu jest najmniej opłacalne, ale z drugiej strony przynajmniej część pieniędzy warto mieć zawsze pod ręką. Trudno bowiem przewidzieć awarie bankomatów czy też przerwy techniczne w banku.


2 Komentarze

Sławek · 29 września 2018 o 15:04

Można wówczas pomagać potrzebującym.

Hania · 3 października 2018 o 10:00

Ja wtedy czuję się bezpieczniej.

Dodaj komentarz