Osoby narzekające na małą ilość pieniędzy dzielą się na dwie grupy.

Jedna z nich zaczyna prowadzić budżet domowy i po pewnym czasie przestaje skarżyć się na problemy z finansami, a drugiej szkoda czasu na takie działania i niestety, ale w jej przypadku trudno zaobserwować jakąś poprawę.

Czy budżet domowy ma sens?

Nie da się zaprzeczyć, że budżet domowy daje wiele korzyści i tak naprawdę trudno wskazać jakąkolwiek wadę związaną z jego prowadzeniem. Dobrze natomiast uświadomić sobie, że wcale nie trzeba od razu porywać się na skomplikowany budżet, którego uzupełnienie będzie zabierało wiele cennego czasu. Początkowo lepiej opracować prosty budżet, ale za to zrobić go zgodnie z rzeczywistym stanem rzeczy i nie próbować się oszukiwać.

Pozycje w budżecie domowym

Podstawową pozycją w każdym budżecie domowym jest określenie kwoty, jaką trzeba wygospodarować na wszystkie raty, rachunki i inne opłaty. Osoby mające kredyt hipoteczny również powinny go w tym uwzględnić. Gdy już wiadomo ile pieniędzy potrzeba w każdym miesiącu na takie wydatki, można przejść do kolejnej rubryki. W wielu budżetach są to wydatki na jedzenie, ubrania oraz inne rzeczy, które również są niezbędne do przeżycia.

Oszczędzanie a budżet domowy

Dopiero po znalezieniu środków na pokrycie powyższych wydatków można zastanowić się jaką kwotę z pozostałych pieniędzy przeznaczy się na przyjemności, a jaką odłoży w celu stworzenia poduszki finansowej. Wbrew pozorom nie powinno się odkładać wszystkich dostępnych środków finansowych, bo zdaniem fachowców nie będzie to motywujące. Warto więc pomyśleć o jakiejś drobnej nagrodzie dla siebie i swoich bliskich i na nią przeznaczyć część pieniędzy.


2 Komentarze

Ania · 1 października 2018 o 10:11

U nas robi to mąż.

Magda · 1 października 2018 o 17:28

Ja korzystam z programu do budżetu.

Dodaj komentarz