Wiele osób zaczynających swoją działalność zastanawia się co to jest leasing i na czym polega. Leasing to najprościej: rodzaj umowy, w której jedna strona oferuje wypożyczenie kupionego sprzętu w ramach płatności rat, a druga spłaca te raty, użytkuje zakupiony sprzęt.

Rodzaje leasingu

Taka umowa może być zawarta bezpośrednio (gdy producent zawiera ją z konsumentem), bądź pośrednio (firma pośredniczy, kupuje dany sprzęt i oddaje go konsumentowi). Jeśli zastanawiasz się co to jest leasing i jakie są jego rodzaje to musisz wiedzieć, że rozróżnia się też leasing operacyjny, finansowy, zwrotny, konsumencki. Różnią się pomiędzy sobą warunkami np. operacyjny zakłada czasowe użytkowanie przedmiotu umowy, jednak po zakończeniu umowy użytkownik może wykupić sprzęt w dobrej cenie doliczając podatek VAT). Finansowy polega na oddaniu przedmiotu umowy po zakończeniu płatności ustalonych rat. Zwrotny, jak sama nazwa wskazuje, polega na oddaniu firmie zajmującej się leasingiem części przedmiotów w zamian za pieniądze. Jest to chwilowy zastrzyk gotówki. Leasing konsumencki przeznaczony jest dla osób, które nie posiadają własnej działalności gospodarczej, staje się coraz bardziej popularny. Teraz już wiesz, co to jest leasing – pora na kolejną dawkę wiedzy.

Na co zwracać uwagę podpisując umowę

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokość raty oraz na termin płatności. Warto zapoznać się z dodatkowymi opłatami oraz z odsetkami za nieterminową płatność. Umowa powinna także przewidywać możliwość wypowiedzenia wcześniejszego i warunki takiego wypowiedzenia. Jeśli zastanawiałeś się co to jest leasing to z pewnością już wiesz, że umowy leasingowe można negocjować.

Zalety i wady leasingu

W leasing można wziąć przedmioty, najczęściej są to samochody. Plusem jest to, że nie trzeba wykładać dużej ilości gotówki na raz, można ustalić wysokość raty, a przedsiębiorcy mogą obniżyć podatek. Procedury są uproszczone, natomiast zakup ten nie wpływa na zdolność finansową. Wiesz już co to jest leasing, czas na minusy: minusem jest z pewnością fakt, że przedmiot nie jest własnością użytkownika.

Kategorie: Porady

0 Komentarzy

Dodaj komentarz