Swoją historią i statusem w Biurze Informacji Kredytowej interesujemy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy staramy się o dodatkową gotówkę na zakup mieszkania lub podreperowanie domowego budżetu. W takiej sytuacji zdolność kredytowa to nie wszystko. Banki biorą pod uwagę także nasz status w BIK-u.

Poniżej kilka wskazówek i odpowiedzi na pytania:

– co zrobić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania kredytu?

– jak poprawić swój status w Biurze Informacji Kredytowej?

Zobowiązania, które już masz spłacaj terminowo.

Nie bez powodu ten punkt został wymieniony, jako pierwszy. Terminowość w spłacie bieżących kredytów to jeden z najważniejszych punktów, które mają wpływ na to, czy otrzymasz kredyt. Dlatego też bardzo ważne jest spłacanie rat na czas. Jeżeli przydarzy Ci się kilkudniowe opóźnienie, nie powinno mieć to wpływu na ocenę scoringową w banku. Jednak, gdy zaległości są większe niż jedna rata – znacznie obniżą prawdopodobieństwo otrzymania kolejnej pożyczki. Tylko zaległości nie większe niż trzydziestodniowe nie są uwzględniane w bankach.

Nie korzystaj z chwilówek w parabankach.

Do podpisania umowy na tego rodzaju zobowiązanie nie jest konieczne badanie Twojej zdolności finansowej. Ci pożyczkodawcy zazwyczaj nie sprawdzają też historii kredytowej w BIK-u. Zanim zaczniesz starać się o kredyt w banku, przeanalizuj dokładnie swoją obecną sytuację finansową. Zastanów się, czy obecnie masz zobowiązania, które są jeszcze niespłacone? Jeśli tak, ile czasu jeszcze upłynie zanim będziesz w stanie je całkowicie spłacić? Pamiętaj, że każda pożyczka obniża Twoją zdolność kredytową i zmniejsza prawdopodobieństwo otrzymania kolejnego kredytu.

Utwórz swoją historię kredytową.

Jeżeli temat pożyczek jeszcze Cię nie dotyczył i starasz się o swój pierwszy kredyt, warto zastanowić się nad zbudowaniem najpierw historii zobowiązań. Osoby starające się o kredyt hipoteczny lub pożyczkę w wyższej kwocie powinny rozważyć najpierw zakup sprzętu na raty. Dobrym pomysłem jest też wzięcie małej pożyczki gotówkowej i jej terminowe spłacanie. Te zabiegi sprawią, że Twoja historia kredytowa będzie miała tylko pozytywne zapisy, a to z kolej zwiększy Twoją ocenę punktową w banku, w którym starasz się o kredyt.

Pokaż, że masz stabilną pracę.

Umowa o pracę to najbardziej pożądana przez banki forma zatrudnienia u osób starających się o dodatkową gotówkę. Mniej chętnie banki udzielają kredytów osobom zatrudnionym na umowę o dzieło, zlecenie lub prowadzącym własną działalność gospodarczą. Jednak, jeśli nie jesteś pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę jeszcze nie wszystko stracone. Zdarza się, że niektóre banki traktują umowę zlecenie tak samo jak umowę o pracę w przypadku, gdy ciągłość zatrudnienia jest powyżej sześciu miesięcy – warto o to dopytać podczas rozmowy z doradcą.

Oprócz tych kilku wskazówek wpływ na ocenę scoringową w banku mają też: karty kredytowe oraz debety na koncie, a także kredyty odnawialne. Aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo otrzymania dodatkowej gotówki możesz znaleźć osobę, która będzie Twoim poręczycielem lub współkredytobiorcą.

Kategorie: Porady

0 Komentarzy

Dodaj komentarz