Refinansowanie pożyczki to stosunkowo nowa usługa firm pożyczkowych, dlatego wiele osób nie wie na czym ona polega. Warto jednak poznać zasadę jej działania, ponieważ taka pożyczka w pewnych sytuacjach może skutecznie pomóc uniknąć problemów finansowych.

Zdecydowana większość pożyczek musi zostać spłacona w 30 dni. W teorii, osoby korzystające z takiej formy wsparcia finansowego obliczają swoje wydatki i przychody tak, aby móc terminowo spłacić pożyczkę. Teoria jednak nie zawsze idzie w parze z praktyką a przekroczenie terminu spłaty pożyczki rodzi wiele przykrych konsekwencji, wśród których są między innymi dodatkowe prowizje za nieterminową spłatę. W takich sytuacjach trzeba się liczyć z telefonami od windykatorów a nawet z byciem wpisanym do rejestru dłużników.

Refinansowanie pożyczki przedłuża okres jej spłaty

Zwlekanie ze spłatą pożyczki powoduje pogłębianie się problemów finansowych oraz szereg poważnych konsekwencji. Jednak w takich sytuacjach z pomocą przychodzi usługa refinansowania pożyczki, która jest udzielana przez coraz większa liczbę firm.

Refinansowanie pożyczki polega na spłaceniu zaciągniętego zobowiązania w danej firmie przez inną firmę udzielającą refinansowania. W ten sposób wydłużamy okres spłaty pożyczki i unikamy konsekwencji za nieterminową spłatę. Formalności na ogól są załatwiane przez firmę refinansującą, dlatego klient nie musi się martwić prawie o nic – wystarczy, że zgłosi on zamiar takiego działania firmie, której dłużny jest pieniądze a resztą formalności zajmie się firma refinansująca.

Co warto wiedzieć o refinansowaniu pożyczki oraz ile kosztuje?

Pożyczkę refinansującą udziela się na tę samą kwotę, na którą została zaciągnięta pożyczka, z której to spłatą mamy problem. W ten sposób problem terminowej spłaty samego kapitału jest załatwiony, jednak do spłaty pozostaje prowizja i odsetki (jeśli oczywiście takie opłaty występują), dlatego klient musi spłacić te zobowiązania we własnym zakresie.

Po sfinalizowaniu procedury klient otrzymuje nową pożyczkę z nowym terminem spłaty, natomiast stare zobowiązanie zostaje uregulowane a procedury naliczania odsetek wstrzymane. To rozwiązanie dające czas na zdobycie pieniędzy na spłatę zobowiązań i wyjście na finansową prostą.

Przykład

– w firmie nr 1 klient zaciągnął pożyczkę na kwotę 2000 złotych. Prowizja i odsetki wynoszą łącznie 500 złotych. Czas spłaty to 30 dni. Całkowita kwota do spłaty to 2500 złotych.

– aby móc otrzymać refinansowanie pożyczki, klient musi najpierw spłacić prowizję  i odsetki, czyli w tym wypadku 500 złotych

– firma nr 2 (firma refinansująca) spłaca firmie nr 1 kwotę 2000 złotych za pożyczkę klienta

– zobowiązania klienta w firmie nr 1 są w całości uregulowane

– klient ma teraz do spłaty nową pożyczkę z nowym czasem na spłatę, czyli przykładowo 2500 złotych na 30 dni

Jak widać, prowizję i odsetki klient musi spłacić poniekąd dwukrotnie, jednak unika w ten sposób: odsetek za nieterminową spłatę (które mogą być wyższe niż kwota pożyczki), nieprzyjemnych rozmów z windykatorami oraz ewentualnego wpisu do rejestru dłużników.

Kategorie: Pożyczki

0 Komentarzy

Dodaj komentarz