Polski sektor pożyczek pozabankowych dosłownie z każdym kolejnym kwartałem poszerza spektrum oferowanych klientom rozwiązań. Obecnie obok tradycyjnych chwilówek, klienci mogą korzystać również z takich form produktów kredytowych, jak długoterminowe pożyczki ratalne, pożyczki pod zastaw, pożyczki dla osób zadłużonych, linie pożyczkowe czy też pożyczki na dowód.

Szczególnie interesujący jest ostatni z wymienionych rodzajów pożyczek pozabankowych. Pożyczka na dowód to forma tradycyjnej chwilówki. Jednak od stereotypowych chwilówek, pożyczka na dowód odróżnia się przede wszystkim maksymalnie uproszczoną procedurą na etapie wnioskowania oraz ofertowania. Obecnie, coraz większa liczba działających na polskim rynku instytucji pożyczkowych oferuje swoim klientom właśnie tego rodzaju rozwiązania.

Co przede warto wiedzieć na temat pożyczek na dowód oraz jak dobrać ofertę do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Pożyczki na dowód: czym są i jak działają?

Wbrew nieco mylącej nazwie, pożyczki na dowód wcale nie wymagają wizyty w stacjonarnym oddziale danej instytucji pożyczkowej i okazywania pracownikowi firmy dokumentu tożsamości. Nazwa tej kategorii pożyczek bierze się po prostu stąd, że do wypełenienia wniosku o przyznanie pożyczki a także rejestracji na witrynie internetowej firmy pożyczkowej będą nam potrzebne wyłącznie dane z naszego dowodu osobistego. Ewentualnia rejestracja może wymagać także podania aktywnego numeru telefonu komórkowego oraz miejsca do korespondencji.

Czy pożyczki na dowód wymagają jednak na przykład potwierdzania swoich danych osobowych poprzez standardowy przelew weryfikacyjny? Niekoniecznie. Aktualnie coraz większa liczba instytucji pożyczkowych daje swoim klientom możliwość potwierdzenie tożsamości poprzez skorzystania z szybkich aplikacji takich, jak Kontomatik czy Instantor.

Co więcej, nawet posiadanie numeru rachunku bankowego nie zawsze jest konieczne, aby móc uzyskać szybką pożyczkę na dowód. Coraz więcej firm pożyczkowych wprowadza do swoich ofert możliwości wypłaty pożyczki przez klienta poprzez czek GIRO, czyli po prostu w placówce Poczty Polskiej. Samo skorzystanie z tej opcji wypłaty to koszt od 4 do 10 zł. Oczywiście, najpierw należy upewnić się, czy dana firma ma w swojej ofercie opcję wypłaty przez czek GIRO.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Porównując ze sobą oferty różnych pożyczek przeważnie zwracamy uwagę przede wszystkim na koszty. Oczywiście, im tańsza pożyczka, tym lepiej, ale w niektórych sytuacjach warto wziąć pod uwagę także inne parametry oferty. Co powinno nas interesować? Z pewnością korzystna może okazać się opcja przedłużenia lub refinansowania pożyczki. Należy także zwrócić uwagę na to, jakie dokładnie bazy danych są sprawdzane przez daną instytucję pożyczkową w procesie weryfikacji zdolności kredytowej. 

Inny istotny czynnik to oczywiście status prawny pożyczkodawcy. Nasze zainteresowanie powinniśmy ograniczyć wyłącznie do rzetelnych instytucji pożyczkowych. Są to podmioty działające zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim a także widniejące w Rejestrze Instystucji Pożyczkowych działającym przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Kategorie: Pożyczki

0 Komentarzy

Dodaj komentarz