Koszty pożyczek pozabankowych to bez wątpienia ważny oraz interesujący temat, zwłaszcza że w sieci znajdziemy niewiele rzetelnych tekstów poradnikowych poświęconych tej tematyce. Według stereotypowego mniemania pożyczki pozabankowe w różnych wariantach należą do wyjątkowo drogich. Rzeczywistość nie potwierdza jednak tego rodzaju przeświadczeń. Zwłaszcza w przypadku długoterminowych pożyczek ratalnych coraz częściej możemy spotkać się z sytuacją, kiedy całościowe koszty pożyczki pozabankowej okazują się jedynie niewiele wyższe, niż ma to miejsce w odniesieniu do oferowanych przez banki kredytów gotówkowych.

Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę z faktu, że struktura kosztów w przypadku pożyczek pozabankowych będzie przedstawiać się w sposób nieco odmienny, niż w przypadku oferty banków. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Co wchodzi w skład kosztów pożyczki?

Jak już była o tym mowa powyżej, w odniesieniu do oferty instytucji pożyczkowych struktura kosztów pożyczki będzie przedstawiać się w sposób specyficzny. Dotyczy to przede wszystkim pożyczek krótkoterminowych, czyli mówiąc po prostu popularnych chwilówek. Szybka pożyczka krótkoterminowa co do zasady będzie zawierać w sobie następujące koszty:

1. Prowizja. Stanowi ona zdecydowanie największą część kosztów w przypadku szybkich pożyczek

2. Odsetki kapitałowe. Standardowo będą one wynosić 10% w skali roku, co w przypadku pożyczek z okresem spłaty na poziomie 30 dni oznacza kwoty raczej symboliczne

3. Opłaty przygotowawcze. Ten rodzaj kosztów również nie odgrywa większej roli

4. Ewentualna opłata za obsługę domową (w przypadku pożyczek zakładających taki wariant). Może ona wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych

5. Opłata za możliwość wypłaty kwoty pożyczki poprzez czek GIRO. Standardowa opłata taka wynosi 4-10 złotych

Jak więc widać na powyższych przykładach, zdecydowanie najważniejszą część pożyczek krótkoterminowych zawsze będzie stanowić prowizja. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ same odsetki kapitałowe w przypadku pożyczek z bardzo krótkim okresem spłaty siłą rzeczy nie są w stanie przynieść pożyczkodawcy zysku porównywalnego z tym, jaki otrzymują banki udzielając kredytów gotówkowych na 60 czy nawet 90 miesięcy.

Ewentualne koszty dodatkowe

Warto pamiętać, że dobrą strategię przy wyborze oferty pożyczki stanowi zwracanie uwagi nie tylko na koszty podstawowe, które wchodzą w skład Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. W niektórych sytuacjach warto zwrócić uwagę także na wysokość kosztów dodatkowych. O jakich dokładnie opłatach mówimy?

Aktualnie całkiem sporo instytucji pożyczkowych oferuje swoim klientom na przykład opcję przedłużenia okresu trwania pożyczki. Co do zasady, wysokość opłaty za przedłużenie będzie zależeć od tego, na jak długi okres wydłużamy spłatę. W przypadku maksymalnego wariantu, tj. 30 plus 30 dni, opłata za przedłużenie standardowo będzie wynosić 25% wartości pożyczki. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że na rynku istnieją również firmy pobierające mniejsze prowizje za przedłużenie pożyczki. Więcej dokładnych informacji na ten temat można znaleźć tutaj; https://www.portel.pl/strefa-biznesu/czy-gwarantowana-pozyczka-dla-zadluzonych-jest-mozliwa/130468.

Kolejny ważny fakt to informacja, że prowizja za przedłużenie pożyczki nie wlicza się w skład RRSO. Oznacza to, że przedłużając umowę taką prowizję trzeba ponieść również w przypadku popularnych pożyczek za darmo, czyli chwilówek z promocyjnym RRSO na poziomie 0%.

5/5 - (1 vote)
Kategorie: Pożyczki

0 Komentarzy

Dodaj komentarz