Gdy posiadasz oszczędności, nie trzymaj ich na koncie osobistym (ROR). Nie wkładaj ich także do skarpetki ani nie upychaj w bieliźniarce. Pozwól działać własnym pieniądzom, np. na lokacie terminowej lub inwestycyjnej. Lokata bankowa, określana także depozytem bankowym, to artykuł proponowany poprzez banki. Banki proponują lokaty, gdyż dzięki temu zyskują pieniądz, jaki później „rozdają” własnym konsumentom w formie kredytów. W owej chwili na rynku odnajdziesz chociaż parę typów lokat bankowych.

Lokata terminowa

Najpowszechniejsza forma lokaty polegająca na powierzeniu instytucji finansowej środków w zamian za zapłatę procent po stałym umową okresie. Lokata terminowa może być lokatą odnawialną (więc zostanie automatycznie wydłużona na następny – taki sam czasookres, lecz niekoniecznie z taką samą stopą zwrotu z inwestycji) bądź nieodnawialne (więc pieniądz oraz procenty zwracane są konsumentowi). Lokaty terminowe mogą zapewniać zysk na poziomie oprocentowania codziennego niezależnie od tego czy konsument dotrzyma czasu umowy, lub także zerwie lokatę przed końcem.

Lokata nocna

Zgodnie z nomenklaturą, jak sama nazwa prezentuje, tenże typ lokaty ważny jest tylko poprzez jedną noc. Rzecz jasna, to tylko przykładowe typy lokat. Propozycja banków jest w tymże względzie znacznie większa, natomiast dobór właściwego wyjścia winien być zależny, pomiędzy innymi, od własnych osobistych potrzeb. Dobierając lokatę, na uwadze należy mieć, na przykład, oprocentowanie lokat bankowych. Ważna winna być dla nas nie jedynie wielkość oprocentowania, lecz także jego charakter.

Lokata jako pożyczka od konsumenta do banku

Przeważnie to bank pożycza kapitały konsumentom w postaci kredytów lub pożyczek, natomiast również w ramach kart kredytowych. W wypadku lokaty generalnie mamy sytuację odwrotną. Lokata jest artykułem bankowym depozytowym, o profilu oszczędnościowym. Jej celem z perspektywy konsumenta jest ochrona dysponowanego pieniądza przed stratą wartości w okresie, w efekcie inflacji, lecz także skorzystanie z szansy na stworzenie określonych przychodów. 

Pamiętaj o podatku

Lokaty można podzielić pomiędzy innymi na odnawialne oraz nieodnawialne. W pierwszej możliwości po upływie czasu lokata jest odnawiana automatycznie. W wypadku lokaty nieodnawialnej po upływie terminu umowy środki są zwrócone konsumentowi. Teraźniejszym zyskiem konsumenta zarabiającego na lokacie są procenty, zaniżone o podatek od przychodów kapitałowych (tzw. podatek Belki). Planując założenie lokaty pamiętać należy także o obecnym poziomie inflacji. Depozyty proponujące oprocentowanie poniżej wskaźnika oznaczającego wzrost wartości towarów i usług w gospodarce, zapewniają ewentualną stratę.

Oprocentowanie lokaty

Przeciętne oprocentowanie lokat terminowych, uwzględniając wpływ podatku, jest niewiele większe od inflacji. Ze względu na wielkość przychodów z odsetek nie jest to ciekawy sposób inwestowania kapitałów, tymże bardziej iż musimy oczekiwać do końca czasu umowy, żeby je wypłacić, w innym razie stracimy narosłe odsetki. Gdy więc zajdzie sytuacja, w jakiej będziemy przymuszeni wypłacić kapitały z lokaty terminowej, dostaniemy procenty zdecydowanie zmniejszone bądź w ogóle ich nie dostaniemy.

Kategorie: Pożyczki

0 Komentarzy

Dodaj komentarz