W celu wymiany waluty większość spośród nas własne kroki prowadzi często do banku bądź stacjonarnych kantorów we własnym mieście. Natomiast, w szukaniu najlepszych kursów walutowych, trafimy zwykle na propozycję kantorów internetowych. Mnóstwo osób obawia się skorzystania z takiego wyjścia przy wymianie walut, gdyż nie do końca wie, jak naprawdę funkcjonuje taki kantor internetowy. Czy prawidłowo?

Czym jest kantor internetowy?

Zgodnie z uznaną definicją, jako kantor internetowy charakteryzuje się kantor walutowy, w jakim wszystkie transakcje podpisywane są przez specjalistyczne sieci elektroniczne i systemy bankowości internetowej. Pełny mechanizm jest w całości bezgotówkowy, natomiast konsument decydujący się na wymianę waluty dokonuje opłaty na wyznaczony rachunek z jednego konta, po czym dostaje wyliczoną kwotę na rachunek prowadzony w wyselekcjonowanej walucie. Osoby zainteresowane ową tematyką, mogą poczytać szerzej pod adresem https://glos24.pl/kursy-walut-dlaczego-warto-korzystac-z-kantorow-online

Kantor internetowy – jak to funkcjonuje?

Reguła funkcjonowania kantorów internetowych jest niezwykle prosta. Stanowi swego typu powiązanie bankowości internetowej oraz systemów transakcyjnych sklepów internetowych lub domów maklerskich. Po pierwsze, należy się zapisać na stronie internetowej konkretnego e-kantoru. Dane klienta są sprawdzane, ustalane są login oraz hasło dostępu. Żeby móc dokonywać transakcji należy przelać pieniądze (złotówki bądź walutę) na określone konto. Operacje są potwierdzane sms-em lub odmienną formą specjalnego, jednorazowego zabezpieczenia zabezpieczającego przed działaniem osób trzecich.

Koszty wymiany

Zastanawiając się nad skorzystaniem z usług kantoru internetowego trzeba uprzednio porównać parę kantorów ze sobą, żeby zobaczyć, jaka propozycja jest dla nas najlepsza. Kantory mogą się ponieważ zdecydowanie od siebie różnić, gdy chodzi o proponowane kursy walut. Dlatego należałoby dobrać ten, jaki proponuje własnym konsumentom najmniejsze ceny. W pierwszej kolejności należy się skoncentrować na walucie, jaka interesuje nas szczególnie, gdy niejednokrotnie jedziemy np. do Stanów Zjednoczonych istotny będzie jak najlepszy kurs dolara. Niejednokrotnie ponieważ może być tak, iż konkretna waluta będzie dobra w jednym kantorze, natomiast odmienna w następnym.

Jak wybrać najkorzystniejszą propozycję kantoru internetowego

Podczas doboru najdoskonalszej propozycji należałoby zwrócić uwagę nie jedynie na cenę zakupu lub sprzedaży waluty. Obowiązkowo należy zobaczyć, czy określony kantor ma konto w tym samym banku co my. Jest to istotne, gdyż banki pośredniczące w przelewach mogą naliczać specjalne opłaty wynoszące chociażby kilkudziesiąt dolarów. W takiej sytuacji przedłuża się więcej czas sfinalizowania transakcji. Nieraz na realizację przelewu należy oczekiwać dwa dni. Rachunki w tych samych bankach redukują oba ryzyka.

Czy to pewne?

Wymiana walut online jest bezpieczna, gdy wybierzesz właściwy kantor. Warte zaufania są kantory z funduszem bankowym – wówczas wiadomo, iż stoi za nimi bezpieczny posiadacz. Dysponują one także właściwym stopniem informatycznych bezpieczeństw transakcji. Z przeszło 50 pracujących w Polsce kantorów online jedynie 6 posiada status krajowej instytucji płatniczej (KIP), co znaczy, iż nadzoruje je Komisja Nadzoru Finansowego.

5/5 - (2 votes)
Kategorie: Porady

0 Komentarzy

Dodaj komentarz