Na pierwszy rzut oka w zrozumieniu danych zawartych w zestawieniach i analizach nie powinno być większych problemów. Tabele w większości przypadków są jasne i czytelne, a do tego dobrze opisane. Jednak specyficzna forma, jaką przybiera ranking chwilówek, może sprawić niejednej osoby małe kłopoty. Dlatego sprawdzamy, jak poprawnie czytać zawarte w nim informacje i na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę.

Co zawiera ranking chwilówek?

W pierwszej kolejności sprawdzając dane w zestawieniach finansowych, w szczególności dotyczących pożyczek pozabankowych, które rządzą się własnymi prawami, należy zwrócić uwagę na sposób ich uszeregowania. To on decyduje o tym, czy ranking wskazuje najlepsze kredyty pod kątem ich oprocentowania, atrakcyjnej oferty, dostępności dla każdego (bez BIK i zaświadczeń), czy raczej w oparciu o najdłuższy czas spłaty, wysokość rat albo całkowity koszt RRSO. Dopiero posiadając taką wiedzę można sprawdzać kolejne informacje przedstawiane przez ranking chwilówek, które mogą zawierać dane o: wysokości oprocentowania pożyczki, warunkach jej zaciągnięcia, widełkach kwotowych (maksymalna i minimalna kwota zobowiązania), informacje o darmowych kosztach (przy pierwszej pożyczce) albo innych preferencyjnych warunkach.

Własna analiza danych

Znając informacje z takiego zestawienia większość osób wybiera po prostu jedną z czołowych ofert. Bardzo niewielki odsetek decyduje się natomiast na weryfikację tych danych i sprawdzenie ich na własną rękę. Taka dodatkowa analiza zajmuje co prawda trochę czasu, ale daje za to pewność wyboru faktycznie najlepszej i najkorzystniejszej oferty. To wbrew pozorom ważny krok, ponieważ rankingi są tworzone według uniwersalnej formuły. Z kolei każdy pożyczkobiorca może mieć zupełnie inne oczekiwania wobec warunków pożyczkowych, a więc i szukać zupełnie odmiennych od siebie ofert. Samodzielna analiza ułatwia znalezienie takiej, która będzie pasowała do oczekiwań finansowych klienta i stanie się dla niego zwyczajnie najbardziej korzystna na tle konkurencyjnych propozycji.

Dodatkowe źródło informacji

Głównym celem tworzenia i udostępniania rankingów usług pożyczkowych, w tym chwilówek gotówkowych, jest podpowiedź dla potencjalnych pożyczkobiorców, którymi ofertami powinni się zainteresować. Rankingi o bogatej strukturze i dokładnym opisie są jednak wyłącznie wskazówką i poradą przy wyborze. W żadnym wypadku nie powinny determinować samej decyzji, którą najlepiej podjąć po dłuższym i szczegółowym przemyśleniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub niejasności dotyczących poszczególnych ofert, można je zawsze wyjaśnić u samego źródła, a więc na stronie firmy pożyczkowej lub w rozmowie z jej pracownikiem czy konsultantem. Podpisywanie umowy to zobowiązanie często na wiele miesięcy, które w znaczący sposób wpływa na domowy budżet. Ranking powinien więc być uzupełnieniem wiedzy o aktualnych promocjach w branży pożyczkowej i bieżącej sytuacji na rynku, a nie jedynym i bezwarunkowym wskaźnikiem najlepszych z nich.

5/5 - (1 vote)
Kategorie: Pożyczki

0 Komentarzy

Dodaj komentarz