Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością posiadania konta bankowego. I chociaż przedsiębiorcy rejestrowani w ewidencji CEIDG nie są zobowiązani do zakładania konta firmowego muszą jednak wyraźnie oddzielać wydatki prywatne od tych związanych z przebiegiem działalności. Przedsiębiorcy, których firmy są rejestrowane w KRS muszą już obligatoryjnie, czyli zgodnie z ustawą o przedsiębiorczości, założyć konto firmowe dla swojego przedsiębiorstwa. Większość wydatków związanych z prowadzeniem rachunku obsługującego firmę rozlicza się w kosztach firmowych. 

Ostatnia aktualizacja: 22 Lipca 2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Konto Firmowe Citi Handlowy
Tak
? bezwarunkowe zwolnienie przez 24 miesiące z opłat
Darmowe konto
Tak
Promocja
1500 zł
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Nest Bank Konto Firmowe z bonusem
Tak
? Prowadzenie pierwszego konta firmowego
Darmowe konto
Tak
? 5% zwrotu
Promocja
do 4400 zł
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Konto Firmowe Alior Bank
Tak
Darmowe konto
Tak
? Za aktywne korzystanie z konta i karty wypłacana premia do 2850 zł + 700 zł do wydania na Allegro
Promocja
do 2850 zł
? Premia do 350 zł na start będzie wypłacona klientowi, który otworzy rachunek do 30.06.2024 r.
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Konto Przekorzystne Biznes Pekao SA
Tak
? 0 zł za prowadzenie konta na zawsze
Darmowe konto
Tak
? do 2000 zł
Promocja
do 2000 zł
? 300 zł za zawarcie umowy nowego rachunku firmowego w trybie zdalnym, do 600 zł zwrotu za transakcje bezgotówkowe kartą debetową Mastercard lub telefonem za pośrednictwem portfeli cyfrowych Google Pay lub Apple Pay z wykorzystaniem karty debetowej Mastercard, do 500 zł za zawarcie umowy o terminal płatniczy Banku Pekao S.A. i przyjęcie określonych w Regulaminie promocji płatności na tym terminalu, 600 zł za zawarcie pierwszej umowy leasingu lub faktoringu lub umowy o kredyt/pożyczkę z gwarancją.
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Konto Firmowe Santander Bank Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
do 2700 zł
? - do 1200 zł zwrotu za transakcje kartą lub BLIKIEM - do 600 zł za wymianę walut w Kantorze Santander - 300 zł za podpisanie umowy o terminal POS - do 600 zł z Lokatą Biznes Impet
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Konto firmowe PKO BP
Tak
? przez 6 miesięcy bezwarunkowo jeśli prowadzisz firmę krócej niż 12 miesięcy
Darmowe konto
Tak
Promocja
do 2200 zł
? 500 zł – jeśli otworzysz konto firmowe z kartą Visa, 500 zł – gdy zapłacisz 5 razy tą kartą do 31 sierpnia, 1200 zł – jeżeli zamówisz terminal płatniczy i spełnisz pozostałe warunki promocji
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Plus Konto Biznes
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
0 zł
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «
Rachunek iKonto Biznes
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
do 2850 zł
? - 350 zł na start - podczas zakładania konta użyj kodu PROMO350 - do 1000 zł zwrotu za paliwo z kartą z Plusem (do 200 zł/ mies.) - do 1500 zł premii - bankuj regularnie i zyskuj
Nagrody w promocji
» SPRAWDŹ «

Ranking kont firmowych, czyli na co zwrócić uwagę zakładając konto dla firm?

Przedsiębiorca, który dopiero zaczyna swoją działalność może czuć się trochę zagubiony obserwując rynek usług finansowych. Obfitość oferty oraz naturalny imperatyw do jak najbardziej ekonomicznych wyborów sprawia, że czuje się on zobligowany do rozpoznania tego rynku do dna i dopiero potem podjęcia ostatecznej decyzji. Warto jednak pamiętać, że są mniej czasochłonne sposoby a najlepsze konto firmowe można znaleźć w kilkadziesiąt sekund. Wystarczy wpisać do przeglądarki internetowej hasło: ranking kont dla firm, by ukazała się aktualna dla danego miesiąca lista porównująca i wyłaniająca najlepsze konta firmowe. 

Dokonując wyboru jednego z banków warto pamiętać, że nie musi to być decyzja na całe życie zawodowe. Firmowe konta bankowe też można zmieniać, pytanie tylko czy to się opłaca? 

Jak powstaje ranking kont firmowych?

Rankingi kont firmowych przeznaczone dla przedsiębiorców dostępne są w internecie, w publikacjach serwisów związanych z rynkiem usług finansowych. Zwykle ukazują się one raz w miesiącu, za dany okres, na podstawie uaktualnianych ofert bankowych. Autorzy tego rodzaju rankingów tematycznych zobowiązani są do zapoznania się z dostępnymi ofertami, dokonania profesjonalnej analizy a następnie oceny, przykładając do każdej propozycji te same kryteria. 

Konto firmowe ranking

Kryteria oceny oferty, jakie budują rankingi usług finansowych są następujące: 

 • miesięczny koszt – całkowite opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego w danym banku
 • wydawanie i używanie karty debetowej oraz dodatkowych kart 
 • koszt przelewu wewnętrznego i zagranicznego
 • koszt zleceń stałych i polecenia zapłaty
 • koszt każdorazowej wypłaty gotówki z bankomatu
 • koszt związany z wypłatą gotówki w oddziale stacjonarnym danego banku
 • koszt wpłaty gotówki na konto firmowe w oddziale i wpłatomacie
 • wysokość opłat za przelewy do ZUS i US
 • warunki zwalniające z opłat
 • dostępność bankomatów
 • dostępność dodatkowych funkcji – aplikacje
 • dostępność i atrakcyjność pozostałych produktów bankowych: oszczędnościowych, inwestycyjnych, kredytowych, ubezpieczeniowych, leasingowych
 • dostęp do konta przez 24h
 • udział w programach partnerskich 
 • przejrzystość tabel opłat, regulaminów, umów

Gdzie założyć konto firmowe? 

Istnieje jednak grupa przedsiębiorców, dla których najtańsze konto firmowe spośród wszystkich ofert na rynku wcale nie jest priorytetem. Zwykle związani są oni z danym bankiem szeregiem różnych usług i poszukują wyłącznie najlepszej oferty w tym jednym konkretnym banku. To dla takich klientów banki przygotowują rankingi wewnętrzne. Analizują wszystkie rachunki firmowe w swojej ofercie i przedstawiają wyniki przedsiębiorcom. Dzięki temu ich decyzje oparte są już z gruntu na profesjonalnym przeglądzie pod kątem potrzeb dla tej grupy odbiorców. 

Darmowe konto firmowe, czy naprawdę takie istnieje? 

Nawet gdy przedsiębiorca nie jest zmuszony do zakładania odrębnego konta firmowego a koszt prowadzenia rachunku jest kosztem firmowym to i tak pragnie on ograniczać wydatki. Dlatego utrzymująca się od kilku lat oferta produktu finansowego jakim jest darmowe konto dla firm jest tak atrakcyjna dla każdego przedsiębiorcy. Darmowe konto firmowe jest rachunkiem bankowym, za prowadzenie którego bank nie wymaga opłat jak też nie egzekwuje ich w momencie otwierania konta. Produkt ten aktualnie dostępny jest w wielu bankach, chociaż zwykle łączy się z wymogiem spełnienia kilku warunków przez przedsiębiorcę. 

Aby uzyskać ofertę „0” zł. za wypłatę środków z konta firmowego należy pamiętać o kilku przykładowych warunkach:

 • systematycznych przelewach do ZUS o minimalnej kwocie
 • stałych wpływach na konto, również o określonej minimalnej kwocie
 • transakcjach wykonywanych kartą o sumie minimalnej wskazanej przez bank

Jednym słowem, za obligatoryjne korzystanie z konta, użytkownik otrzymuje nagrodę, może nią być właśnie darmowe konto. Niektóre banki stosują ten wariant oferty wyłącznie w okresie zamkniętym, na czas trwania promocji. Innym sposobem nagradzania klienta firmowego jest przyznanie mu określonej liczby:

 • darmowych przelewów w jednym miesiącu
 • darmowych wypłat w jednym miesiącu wykonanych z obcego bankomatu 

Może to też być:

 •  darmowa karta do konta pod warunkiem dokonania określonej liczby płatności w jednym miesiącu
 • darmowa wypłata z bankomatu dla wypłat poniżej wskazanej przez bank kwoty

 

Warto jednak pamiętać, aby nie poprzestać na tym kryterium wyboru i szukać najkorzystniejszej oferty dla siebie aż do skutku. Opcja darmowego konta bywa bowiem często złudna. 

Obligatoryjne opłaty za przelewy

Przedsiębiorca, którego działalność dotyczy wyłącznie wewnętrznego rynku, powinien poszukać oferty, w której otrzyma konto bez opłat za realizację przelewów krajowych. Właśnie ten aspekt przyniesie mu najwięcej korzyści. Należy jednak pamiętać, że bardzo często bezpłatne przelewy otrzymuje się przez określony czas, wówczas warto sprawdzić, jakie koszty nastąpią po zakończeniu promocji. Niektóre z banków oferują na stałe darmowe przelewy wewnętrzne w obrębie tego samego banku lub określoną ilość w miesiącu takich przelewów do innych banków. Po przekroczeniu limitu pojawia się jednak opłata. 

Standardowo większość banków oferuje bezkosztowe przelewy do ZUS i US. Jest grupa instytucji, które limitują darmowe przelewy internetowe oraz przelewy natychmiastowe.  

Jak znaleźć najtańsze konto firmowe?

Spośród całej oferty usług bankowych nie da się wskazać jednego optymalnego konta dla przedsiębiorcy. Kryteria oceny danej oferty zależą od rodzaju działalności oraz przydatności usług. Ranking kont firmowych pomaga wybrać najlepsze konto z uwagi na prawną formę danej firmy, od jednoosobowej działalności gospodarczej zaczynając, poprzez wszelkiego rodzaju spółki a kończąc na fundacjach, spółdzielniach i stowarzyszeniach. Nie zawsze promocja czy najtańsze konto powinno decydować. Firma będzie funkcjonować wiele lat, potrzebne są jej stabilne fundamenty obsługi bankowej. 

Czy warto zaufać rankingom?

Przeszukując internet w poszukiwaniu rankingów usług bankowych wielu przedsiębiorców zastanawia się, w jakim stopniu można im zaufać i czy warto kierować się ich wskazaniami. Rankingi budowane są wyłącznie na podstawie informacji przekazywanych przez bank, miejsce danej oferty na liście należy postrzegać jako wypadkową przyjętych kryteriów przez autorów. Nie oznacza to jednak, że oferta znajdująca się na pierwszym miejscu to optymalne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy. Jak zwykle „diabeł tkwi w szczegółach”, czyli potrzebach i oczekiwaniach konkretnej firmy.